0
0
logo

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در سایت


ورود به سایت

لطفا از مرورگرهای مطمئن و بروز مانند گوگل کروم و فایرفاکس استفاده کنید.

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟
×

قبلا عضو شده اید؟ ورود به سایت


عضویت در سایت

×

چطور با اثر زایگارنیک پرونده باز ذهن‌مان را ببندیم؟

چطور با اثر زایگارنیک پرونده باز ذهن‌مان را ببندیم؟

با سلام سوال اکثر مراجعین و مخاطبین گروه آموزشی نوری‌زاده بیشتر به این سمت سو میرفت که چطور ذهن‌مان را خالی کنیم؟ یا به عبارتی چطور متمرکز شویم؟
که وقتی با اثر زیگارنیک آشنا شدم مطئنم به سوال مخاطبینم جواب خواهد داد و برای هیمن این فایل ویدئویی را آماده کردم

 

اثر زایگارنیک

برلین، سال ۱۹۲۷ گروهی از دانشجویان و استادان به رستورانی رفتند. پیشخدمت سفارش‌ها و درخواست‌های ویژه را یک‌به‌یک گرفت، اما برای نوشتن هیچ‌کدام به خودش زحمت نداد. آن‌ها فکر می‌کردند این قضیه پایان بدی خواهد داشت. اما بعد از مدت کوتاهی، همه‌ی مهمانان دقیقاً آنچه را سفارش داده بودند تحویل گرفتند. بعد از صرف شام، توی خیابان، دانشجوی روانشناسی اهل روسیه، بلوما زایگارنیک ، متوجه شد روسری خود را در رستوران جاگذاشته. به رستوران برمی‌گردد، پیشخدمتی را که حافظه‌ی فوق‌العاده‌ای داشت پیدا می‌کند و از او می‌پرسد روسری را دیده یا نه. پیشخدمت با تعجب به او خیره می‌شود.

او اصلاً نمی‌داند این خانم کیست و کجا نشسته بود. بلوما زایگارنیک با خشم می‌پرسد «چطور می‌توانی فراموش کرده باشی؟ مخصوصاً با آن حافظه‌ی عالی!» پیشخدمت خیلی کوتاه جواب می‌دهد «من تمام سفارش‌ها را تا زمانی که برآورده می‌شود در ذهنم نگه می‌دارم.» زایگارنیک و استادش، کرت لوین، این رفتار عجیب را مطالعه کردند و به این نتیجه رسیدند همه‌ی مردم کم‌وبیش مثل آن پیشخدمت رفتار می‌کنند. ما به‌ندرت کارهای تکمیل‌نشده را فراموش می‌کنیم. این کارها با سماجت در ضمیر خودآگاه ما باقی می‌مانند و رهایش نمی‌کنند. مثل بچه‌ها در برابر ما تقلا می‌کنند تا سرانجام به آن‌ها توجه کنیم. به‌عبارت‌دیگر، وقتی ما کاری را به صور کامل انجام دادیم و آن را از لیست ذهنی خود خارج کردیم، از حافظه‌ی ما پاک می‌شود.

آن محقق اسم خودش را روی این پدیده گذاشت؛ دانشمندان حالا از اثر زایگارنیک صحبت می‌کنند. تحقیقات او از چند مورد مغفول دیگر هم پرده برداشت: برخی مردم با وجود یک دوجین پروژه‌ی در حال انجام قادرند ذهنشان را صاف و شفاف نگه‌دارند.

 زایگارنیک در آزمایشگاه روانشناسی خود از گروهی از افراد خواست تا به مجموعه ای از سوالات پاسخ دهند. در حین انجام تکلیف از برخی از آن ها خواسته شد تا تکلیف را نیمه کاره رها کنند و سایرین تا انتها به انجام تکالیف پرداختند. سپس از همه در مورد سوالات پرسیده شد. افرادی که تکالیف را نیمه کاره رها کرده بودند به احتمال بیشتری سوالات را به خاطر می آوردند. او این پدیده را اثر زایگارنیک نامید. هنگامی که ما تکلیفی را شروع کرده اما به پایان نرسانده ایم، دچار تنش درونی و اشتغال ذهنی می شویم و این موضوع سبب می شود تا جزئیات بیشتری از تکلیف در حافظه ما جای بگیرد. هنگامی که تکلیف را به پایان می رسانیم این اشتغال ذهنی از بین می رود.

خانم زایگارنیک سپس آزمایش معروف دیگری را انجام داد. دو گروه از افراد را در سالنی جمع کرد و فیلم سینمایی برایشان پخش کرد. این افراد این فیلم را ندیده بودند و از گروه های مختلف اجتماعی بودند. برای گروه اول کل فیلم را پخش کرد و برای گروه دوم، چند دقیقه پایانی فیلم را نمایش نداد و فیلم را قطع کرد. بنابراین گروه اول کل فیلم را دیدند و گروه دوم انتهای  فیلم را ندیدند و در واقع متوجه نشدند که آخر فیلم چه شد. چند روز بعد، افراد این دو گروه را صدا کرد و از آنها سوالاتی در مورد فیلم کرد. مثلا اسم شخصیت ها و رنگ پیراهن آنها. یا مثلا فلان هنر پیشه چه کار کرد و کلا جزییات فیلم را پرسیدند.

دوستان دقت کنید: حالا من از شما میپرسم به نظرتان افراد کدام گروه جزییات بیشتری را بخاطر می آوردند.

گروه اول که کل فیلم را تمام و کمال دیده بودند یا گروه دوم که انتهای فیلم را ندیده بودند؟

می دانم برایتان عجیب است ولی افراد گروه دوم که فیلم را ناتمام دیده بودند، جزییات بیشتری را در ذهن داشتند

برای رهایی از این موضوع و اثر زایگارنی و بالا بردن بهره وری ۳ راهکار و نکته پیشنهاد میشود

 

اول: سعی کنید در یک زمان مشخص، یک کار مشخص انجام دهید و بر روی یک موضوع تمرکز کنید. تلاش کنید چندکارگی و انجام همزمان چندکار را حذف کنید

دوم: کارهای نیمه تمام یا کارهای روتین روزانه که باید در ساعتی دیگر انجام شود مثل خریدها یا پرداخت قبض ها، را یادداشت کنید. با این کار یعنی یادداشت برداری، این مسائل تقریباً از ذهن شما خارج می شوند و درگیری کمتری ایجاد می کنند.

سوم: اولویت بندی کردن کارهاست. سعی کنید ابتدای روز لیست کارهایتان را بنویسید و آنها را اولویت بندی کنید و به ترتیب اولویت آنها را انجام دهید. با اینکار کمتر دچار دام چندکارگی می شوید.

ما در گروه آموزشی نوری‌زاده روی مباحثی کار می‌کنیم که اصل و بیص جهان هستی و کائنات هستند یا به عبارتی دیگر روی قوانین حاکم بر جهان هستی و به افراد کمک می‌کنیم در مدت زمان کمتر و راحت‌تر به اهداف خودشون دست پیدا کنند

ممنون می‌شیم نظر خودتون را درابطه با این مقاله با ما در میان یزارید

اسکندر نوری زاده

تاریخ عضویت : ۰۵ مرداد ۱۳۹۸

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.